
Barwniki organiczne w biochemii: właściwości i techniki identyfikacji
- prowadzące: dr hab. Joanna Cybińska, dr hab. Magdalena Rok, dr hab. Anna Piecha-Bisiorek, dr Marta Pokrzywnicka
- semestr zimowy
- zajęcia (3 h wykładów w formie zdalnej i 25 h laboratoriów ) rozpoczną się od 14.10.2024 r. i będą odbywały się co tydzień stacjonarnie na Wydziale Chemii, Laboratorium Chemia Analityczna, pokój 202
- poniedziałek, g. 17.15 – 20.15
- sylabus
Barwniki Organiczne w Biochemii: Właściwości i Techniki Identyfikacji
Podczas zajęć laboratoryjnych będzie można zdobyć praktyczne umiejętności identyfikacji barwników kwasowo-zasadowych i biomedycznych za pomocą chromatografii i spektroskopii absorpcyjnej. Wykonywane będą eksperymenty związane z pomiarami widm absorpcyjnymi naturalnych barwników roślinnych, chromatografią cienkowarstwową wskaźników alkacymetrycznych oraz wyznaczaniem pKa barwników metodami spektrofotometrycznymi i pH-metrycznymi. Celem ćwiczeń będzie także nauka wyboru odpowiednich wskaźników do miareczkowania alkacymetrycznego i wykorzystywanie barwników do identyfikacji kationów nieorganicznych za pomocą metody kroplowej i polimerowej matrycy receptorowej.

W ramach przedmiotu studenci pogłębią swoją wiedzę na temat identyfikacji jak i charakterystyki barwników, które wykorzystują w badaniach biologicznych lub medycznych.
Przedmiot składa się z dwóch części. Pierwsza jest to wprowadzenie teoretyczne w postaci wykładów (tryb zdalny). Wykład będzie obejmował definicję barwników, sposób ich identyfikacji, następnie zostaną omówione parametry charakteryzujące barwniki, które wykorzystuje się w analizie chemicznej jak i biomedycznej (barwa barwników a pH, pKa, własności absorpcyjne i emisyjne, wykorzystanie barwników do identyfikacji metali, wykorzystanie związków organicznych jako barwników w biochemii, z uwzględnieniem nowoczesnych technik obrazowania). Druga część przedmiotu to zajęcia laboratoryjne w ramach, których studenci wykonają cztery ćwiczenia:
- Widma absorpcyjne naturalnych zielonych barwników roślinnych
W tym ćwiczeniu studenci nabiorą doświadczenia w rozdzielaniu barwników naturalnych, oraz wykonają pomiary widm absorpcyjnych poszczególnych składników ekstraktu roślinnego.
- Chromatografia cienkowarstwowa wskaźników alkacymetrycznych
W ćwiczeniu studenci wykorzystają technikę chromatografii cienkowarstwowej do identyfikacji barwników organicznych. W oparciu o wyniki wstępne studenci wykryją barwniki w badanym analicie.
- Spektrofotometryczne i pH-metryczne wyznaczanie pKa barwników. Dobór wskaźnika do miareczkowania alkacymetrycznego.
W tym ćwiczeniu studenci nabiorą doświadczenia w pomiarach potencjometrycznych jaki w spektroskopowych. Zdobędą również umiejętności laboratoryjnych niezbędnych do przygotowania roztworów o zadanym stężeniu oraz pH.
- Wykorzystanie barwników do identyfikacji kationów nieorganicznych. Metoda kroplowa oraz z wykorzystaniem polimerowej matrycy receptorowej.
W proponowanym ćwiczeniu studenci na podstawie reakcji charakterystycznych barwnik-kation nieorganiczny metodą mokrą (probówkową jak i metodą kroplową) będą w stanie zidentyfikować metale (Ca, Mg, Fe, Mn, Al, Fe, Cr i inne). Dodatkowo studenci skonstruują matrycę receptorową na bazie ditizonu-wybrany polimer w celu zanalizowania badanego analitu.